Doğu Ekspresinde Cinayet – Murder on the Orient Express

Edebiyat tarihine baktığımızda kitapları en çok satan isimlerin başında gelen, polisiye türünün en iyi yazarlarından biri olan Agatha Christie’nin romanlarından neden eli yüzü düzgün bir başyapıt çıkmıyor? Bugüne kadar 40’tan fazla sinema, 20’den fazla televizyon filmine uyarlanan romanların başarısı ortadayken beyazperdede bu hikayeler neden o kadar etkileyici durmuyor? Yanlış anlaşılmasın; Christie uyarlamalarının aralarında çok iyi olanlar, kalburüstü yapımlar ya da en azından vasat üstü filmler var: Billy Wilder’ın yönettiği benzersiz Witness for The Prosecution’a ek olarak Death on The Nile, Murder She Said, And Then There Were None gibi filmler belli bir seviyenin üzerindedirler. Bu filmlere, çok yıldızlı ve 1974 tarihli Murder on The Orient Express’i de sondan ekleyebiliriz. Peki geriye kalan uyarlamalar neden başarısızdı ve Agatha Christie’nin bizzat kendisi sinema uyarlamalarından nefret ediyordu?

Bana göre bu sorunun cevabı, usta yazarın anlatımındaki unsurlarda gizlidir. Christie’nin yarattığı dünyayı fazlasıyla imgesel ve köşeli bulmuşumdur. Christie, hikayelerinin geçtiği dönemleri iyi yansıtır fakat bunları genellikle belirli kalıplar çerçevesinde verir. Yani İstanbul’u ele alıyorsa fazlasıyla oryantalisttir, karakterler de bu kalıplar çerçevesinde hareket ederler. Bu tercih tabii ki bilinçlidir; çünkü okuyucuya sunulan dünya onun için tanıdık olmalıdır. Böylece o da ön bilgiyi hızlıca özümseyerek anlatıya yoğunlaşır. Fakat iş sinemaya geldiğinde bundan daha fazlası lazımdır; her unsuru ayrıntıyla planlanmış bir dünya yaratmak zorunda kalırsınız ve yeri geldiğinde milyonlarca insan tarafından okunan bir kitabı hala ilgi çekici kılmak için günceli yakalamaktan, yeni yorumlar getirmekten kaçınmamanız gerekir. Kenneth Branagh tarafından yeniden sinemaya uyarlanan Doğu Ekspresinde Cinayet – Murder on The Orient Express ise bu açıdan eksik kalan bir çaba olarak kalırken, kitabın şık bir sunumu olmaktan öteye gidemiyor.

Sunum Güzel Ama Tat Vermiyor

Shakespeare uyarlamaları ile tanıdığımız Kenneth Branagh, bir röportajında neden ünlü şairden vazgeçmediği sorusuna “Dünya değişiyor ve büyük hikayeler ya da eserler, şu an içinde bulunduğumuz atmosferde yeniden yankılanıyor” cevabını veriyordu. Yani Branagh’ın uyarlama çabasının altında, Christie’nin ünlü eserine de güncel bir pencereden bakma çabası bulunuyor. İşin teknik boyutuna baktığımızda bu çabanın karşılığı alınıyor. 65 mm ile çekilen film, büyük kısmı tren vagonları gibi dar mekanlarda geçen anlatıda bir genişlik hissi yaratırken alanın efektif ve dramatik kullanımı açısından imkanları artırıyor. Yoğun kullanılan steadicam çekimleri ile hepsi potansiyel suçlu olan karakterleri kesintisiz takip ediyor, Tanrı gözü çekimleri ile bütünün parçalarını daha rahat görebiliyoruz. Yine dönemi yansıtmak için gerçek bir tren inşa etme çabasını takdir etsem de filmdeki mekanlarda kullanılan yoğun CGI’ın rahatsız edici olduğunu söyleyebilirim. Filmin içine girdiği yoğun şıklık arayışı, onu ister istemez organik ve gerçek mekanlardan koparıyor. 1930’ların Kudüs’ünü ya da İstanbul’unu yansıtmak isterken bir bilgisayar oyununu andıran efekt kullanımı, Doğu Ekspresi’ni de Kutup Ekspresi’ne çeviriyor. Bu tercihler, gerçeği arayan bir filmde fazlasıyla yapay duruyor. Locke filminde dar alanda harikalar yaratan görüntü yönetmeni Haris Zambarloukos’tan bu sefer bir Thor filmi beklemek, pek doğru bir tercih olmuyor. Yukarıda bahsi geçen Christie’nin tanıdık mekanlar yaratma çabasında kolaya kaçılması, mekanlara yabancılaşmamız ile sonuçlanıyor.

Kaynak

46 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*