Deepa Mehta Röportajı

Element üçlemesiyle tanınan, 2007 yılında Water adlı filmiyle Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar adaylığı bulunan Deepa Mehta, geçtiğimiz günlerde İstanbul Modern’de düzenlenen Deepa Mehta: Bir Başkaldırı Sineması etkinliği kapsamında İstanbul’a geldi. Biz de yönetmenin sineması, değindiği politik konular ve farklı kültürlerden beslenmesi gibi keyifli konular üzerine Deepa Mehta ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Söyleşi: Ecem Şen

Deşifre ve Çeviri: Derya Işık, Özlem Öztemel

Ecem Şen:  Kendinizi ve sinematik yolculuğunuzu internette okuyabileceğimiz genel bilgilerin dışında, bize biraz anlatabilir misiniz?

Deepa Mehta: Açıkçası internette ne yazıldığını bilmiyorum. (Gülüyor)

Ecem Şen:  Bir aktivist olduğunuzu yazıyorlar. Daha genel bir soru olarak şöyle sorayım o zaman, sinemayı, özellikle bağımsız sinemayı gerçekten seven genç bir kitle olarak tanımlayabileceğim okuyucularımız için kendinizi nasıl tanımlardınız?

Deepa Mehta: Anladım. Gerçekten güzel bir soruymuş, biraz düşünmem lazım bunun hakkında. Sinema, artistik açıdan kendini dışa vurmanın, açıklamanın bir yoludur. Ben yazı yazmıyorum, piyano çalmıyorum,  resim çizmiyorum. Sinema yapıyorum ve neden film çekmeyi seçiyorum? Okuma yapmak isteyen izleyicilerime neler sunuyorum?  Sinema benim için ne demek? Sinemanın sevilecek tarafı tam olarak nedir? Değişik bir sanat biçimi. Sanatın diğer alanlarından çok daha farklı çünkü tek başına yapabileceğin bir şey değil. Bir topluluğa ihtiyacın var; aktörlere, aktristlere, görüntü yönetmenlerine, sese, yazarlara ve bir hikayeye ihtiyacın oluyor. Yani, tek başına yapamazsın. Belki hepsini tek başına yapmayı deneyebilirsin ama ortaya çıkacak film, büyük ekranda gösterebileceğin türde bir film olmaz. Ve ayrıca, bir görüş ve bir hikaye anlatıcısı gerektiren bir sanat türü. Hikayeyi anlatan kişi, hikayeyi tek başına anlatamaz, filmi çekmek için bir sürü insanın işbirliğine ihtiyacı olur. İşte bu yönüyle diğerlerinden ayrılıyor, evimde oturup kitap yazmıyorum. Öyle olsa sadece ben ve kitabım olurdu veya bir resim çizmiyorum. Sinemayı seven bu kadar çok insan olmasının nedeninin de -ki ben de o insanlardan biriyim, insanlar başkalarını izlemeyi -onlara bakmayı- seviyorlar çünkü yalnız olmak hoşlarına gitmiyor. Sanırım bu şekilde sinema bir sürü insanı içine alabiliyor ki bu oldukça ilginç bir özelliği. Ve bütün yarattığım sanat ve ortaya koyduğum filmler -özellikle sinema- , en azından benim için, politik. Bu, benim için çok önemli. Sinemaya dair yaptığım bütün işler, benim politik görüşümü yansıtıyor. Bunu onlar iyi, kötü veya yanlış diye söylemiyorum; onlar benim görüşlerim ve her zaman, ben bütün sanatın politik olduğunu düşünmüşümdür. Çünkü mesela senin benimle röportaj yapmanın sebebi, şu an Türkiye’de belli bir düşünüş şekli var değil mi? Yani, bu durum bir şekilde benim filmlerimi de içine alıyor ve bu yüzden, benim sinemam benim için politik. Şunu demek istiyorum; filmlerim politik bir açıdan motivasyona sahip, bu motivasyon tabi ki bir hikaye anlatmak olarak ortaya çıkıyor ama aynı zamanda, kadınlara nasıl davranıldığı, savaşların nasıl yaşandığı ve kadınların savaşta ne durumda olduğu, bütün bunların hepsi sinema ve politikaya bağlanıyor.

Ecem Şen: Tüm bunlara rağmen kendinizi bir aktivist olarak tanımlamadığınızı okudum. Doğru mu?

Deepa: Evet, doğru. Bir aktivist değilim.

Ecem Şen: Ama sinemanızın aktivist bir yönü var, sizce de öyle değil mi?

Deepa Mehta: Hayır, öyle olduğunu düşünmüyorum. Evet sinemamın politik bir yönü var ve izledikten sonra çok kötü hatta korkunç olduğunu söyleme özgürlüğünüz var ama tek denilen şey ‘Aa, bu kadın bir aktivist. Aktivist veya tartışmaya yol açabilecek bir film ya da politik bir film.’ Ben sadece kendi sinemam hakkında ne düşündüğümü söylüyorum. Ama bir film yapıldığı an, artık her şey ortadadır.

Ecem Şen: Muhafazakar toplumlarda kolaylıkla kabul görmeyecek cesur hikayeler anlatıyorsunuz. Kadın sorunu, homoseksüellik ve kast sistemi gibi konular sinemanızda başı çekiyor. Bu noktadaki itici güç sizin için nedir?

Deepa Mehta: Çünkü ben gerçekten de cinsiyetlerin eşitliğine inanan biriyim. Yani bana göre kadınların maaşları ve hakları erkeklerle eşit olmalı. Kendi bedenlerinin kontrolü kendilerinde olmalı. Bu zamana kadar kadınlara  cinsel partnerlerinin kimler olması gerektiği, evlenmek isteyip istemediği, çocuk sahibi olmak isteyip istemediği sorulmaksızın dikte edildi. Bunu yaparken kadınların düşünceleri hiçbir şekilde sorulmadı. Ama bunlara karar vermek tamamen bize kalmış bir şey. İşte bunu da eşitlikle yapabileceğimizi düşünüyorum. Ekonomik eşitliğin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Üzülerek söylüyorum ki dünyayı ekonomi yönetiyor. Bu yüzden de ekonomi eşitlikte çok önemli bir rol oynuyor. Bana güç veren de eşitlik konusundaki arzum.

Ecem Şen: Peki Kanada’da da cinsiyet eşitliği konusunda problem yaşandığını düşünüyor musunuz?

Deepa Mehta: Bütün dünyada aynı olduğunu düşünüyorum. Amerika, Kanada, Fransa, Almanya gibi sözde gelişmiş ülkelerde de aynı. Tamemen saçmalık. Bir noktada yalnızca farkındalığın daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Kadınlar eşitlik için savaşmaya başlıyorlar. Ama daha çok uzun bir yolumuz var. Bu gerçekten zor.

Ecem Şen: Hindistan’da bazı filmlerinizin gösterimleriyle ilgili sorunlar yaşandığını okudum. Devlet ya da toplum tarafından gelen bu tür bir sansürün sanatçı üzerinde bir otosansüre yol açma ihtimali var mı sizce?

Deepa Mehta: Otosansürün tamamen saçmalık olduğunu düşünüyorum. Eğer oto sansür uygulayacaksınız o zaman hiç film yapmaya başlamayın daha iyi. Hindistan’da gösterimlerle ilgili yaşanan sorunlar oldu. Ancak yaptığım filmler sadece Hindistan’da değil tüm dünyada gösterime giriyor. Yani eğer Hindistan’da sansürlenmişlerse bu tüm dünyada sansürlendikleri anlamına gelmiyor. Eğer benim filmlerimi Hindistan’daki sinemalarda göstermek istemiyorlarsa bu çok kötü. Çünkü ben insanların internet üzerinden de izleyebileceklerini biliyorum. Bana göre teknoloji sayesinde o eski günler geride kaldı. Şimdi istediğiniz her şeyi izleyebilirsiniz. Sansür gerçekten de berbat bir şey. Bu konuya girmek bile istemiyorum. Çünkü bence otosansürün fikri bile çok kötü. Peki neden? Bağımsız sinema Supermen filmleri yapmıyor. Yani parayı etkileyebilecek bir şey yok ortada.

Kaynak

141 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*